Monthly Archives: May 2022
-
Posted: May 26, 2022Categories: Ciekawostki
Ptoza to zaburzenie charakteryzujące się opadaniem górnej powieki jednego lub obu oczu. Problem ten może wyróżniać się różną intensywnością, dlatego czasem opadanie jest ledwie zauważalne, a w innym przypadku zasłania praktycznie całą gałkę oczną. Wtedy ptoza zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie, a Ty musisz znaleźć sposób na opadające powieki, który przywróci Ci dawny komfort widzenia.
Co to jest ptoza oka?
Ptoza to inaczej opadnięta powieka. Zaburzenie to dotyczy jedynie górnej powieki. W jego wyniku wysokość szpary powiekowej jest wyraźnie bądź lekko zmniejszona – zauważ, że norma wynosi ok. 9 mm.
U dorosłej osoby, u której nie występują żadne nieprawidłowości w obrębie oczu, brzeg rzęsowy powieki górnej znajduje się 1,5 mm poniżej najwyższego punktu rąbka rogówki. Nieco inaczej jest w przypadku pacjentów z ptozą. Wówczas powieka jest umiejscowiona niżej, a tym samym może nawet przysłaniać źrenicę.
Ptoza – przyczyny
Ptoza może mieć charakter
-
Posted: May 18, 2022Categories: Porady
Rogówka to zewnętrzna warstwa oka, która jest wypukła i znajduje się w przedniej części gałki. To bardzo ważny element, ponieważ pełni istotne funkcje w procesie widzenia. Przede wszystkim przepuszcza promienie świetlne do gałki ocznej, a do tego odpowiednio je załamuje. Dlatego utrata przezroczystości lub zapalenie rogówki może zaburzyć cały proces widzenia. Właśnie z tego powodu konieczne jest jak najszybsze wyleczenie tej choroby.
Zapalenie rogówki – przyczyny
Stan zapalny rogówki powstaje na skutek kontaktu i wniknięcia w jej obręb drobnoustrojów chorobotwórczych – mogą to być wirusy, grzyby, bakterie bądź pierwotniaki. W konsekwencji powstają nacieki zapalne, co znowu prowadzi do utraty przezroczystości rogówki.
Zauważ, że zapalenie rogówki może mieć także inne przyczyny. Bardzo często jest to związane z obecnością antygenu alergizującego oraz mechanicznym uszkodzeniem unerwienia rogówki. Oprócz tego problem powstaje po przerwaniu ciągłości nabłonka rogówki,
-
Posted: May 09, 2022Categories: Porady
Masz w ostatnich tygodniach problem z pogarszającym się widzeniem? Twoje oczy są suche? Musisz oddalać albo bardzo przybliżać do poprawnego przeczytania etykietę produktu lub gazetę? To znak, że czas udać się do specjalisty na badanie wzroku, bo zapewne konieczna będzie odpowiednia korekcja wzroku. Nie wiesz, kto dobiera okulary, a kto soczewki? Dowiedz się, kto lepiej pomoże Ci dobrać odpowiednią korekcję - optometrysta czy okulista, a także sprawdź, czym różnią się ich kompetencje.
Optometrysta — kto to i czy optometrysta to lekarz?
Optometra (optometrysta) zajmuje się badaniem refrakcji, a także dobieraniem odpowiednich pomocy wzrokowych. Zazwyczaj udajemy się do optometrysty, gdy chcemy, aby zapisał dla nas odpowiednie okulary, ale przede wszystkim soczewki kontaktowe.
Jak myślisz, optometrysta czy to lekarz? Otóż to specjalista, który jest absolwentem wyższych studiów w zakresie optometrii. Nie jest jednak lekarzem. Jest to nadal nieuregulowany zawód w Po
-
Posted: May 04, 2022Categories: Ciekawostki
Konieczne jest zbadanie promienia krzywizny i mocy łamiącej rogówki? W takim przypadku wykonywana jest topografia rogówki. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty, a z ich pomocą okuliści są w stanie naprawdę precyzyjnie określić położenie głównych południków rogówki. Sprawdź, co to jest keratometria i dowiedz się, czy powinieneś wykonać to badanie.
Najważniejsze zagadnienia dotyczące keratometrii:
Czym jest topografia rogówki?
Topografia rogówki to po prostu komputerowa k