Monthly Archives: February 2022

{{widget_subscribe}}
  1. Aparat ochronny oka - budowa i funkcje

    Aparat ochronny oka - budowa i funkcje

    Narząd wzroku jest niezwykle istotny, ponieważ dostarcza blisko 85% informacji na temat otoczenia, w którym się znajdujemy. Mając wiedzę jak funkcjonuje oko, jakie zadania pełnią jego części, możemy lepiej zadbać o prawidłową higienę i szybciej zwrócimy uwagę na różne nieprawidłowości. Informacje te mają jednak przede wszystkim skłonić do regularnego badania narządu wzroku u specjalisty.

    Co to jest aparat ochronny oka?

    Read more »
  2. Czym jest daltonizm? Czym wyróżnia się to zaburzenie wzroku?

    Czym jest daltonizm? Czym wyróżnia się to zaburzenie wzroku?

    Istnieją różne zaburzenia wzroku, które wpływają na rozpoznawanie barw. Jednym z najlepiej znanych wad jest daltonizm, co bywa też nazywane ślepotą barw. Choć z tym problemem można funkcjonować na co dzień, to jednak musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Dowiedz się, czym jest daltonizm i kto to daltonista!

    Czym jest daltonizm?

    Zastanawiasz się, co to jest daltonizm? Ta wada wzroku ma charakter wrodzony lub nabyty i sprawia, że oko nie potrafi rozpoznać koloru zielonego, a także ma problem z odróżnieniem czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Właśnie z tego powodu daltonizm to zaburzenie percepcji barw, co wynika ze złej budowy siatkówki. Po prostu brak w niej jednego z fotoreceptorów, odpowiedzialnego za widzenie koloru czerwonego.

    Read more »
  3. Choroby oczu — objawy, przyczyny i leczenie

    Choroby oczu — objawy, przyczyny i leczenie

    Istnieją różne problemy ze wzrokiem, które wymagają natychmiastowego leczenia. Niektóre z nich można wyleczyć, ale inne w znaczny sposób wpływają na jakość widzenia i mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Warto zaznaczyć, że poszczególne choroby oczu dotyczą zupełnie różnych części np. rogówki, tęczówki, receptorów lub plamki żółtej. Dlatego sprawdź, jakie są najczęściej występujące schorzenia – poznaj objawy i przyczyny wad wzroku!

    Zapalenie rogówki

    Zapalenie rogówki zazwyczaj jest wywoływane przez drobnoustroje chorobotwórcze, czyli bakterie, wirusy, grzyby bądź pierwotniaki. W konsekwencji tej choroby wzroku może dojść do utraty przezroczystości rogówki, a nawet do uszkodzenia nabłonka – choć jest to uzależnione od rodzaju zapalenia. Sprawdź, czym dokładnie jakie są objawy tej choroby oczu.

    Objawy zapalenia rogówki

    Read more »
Copyright © 2013-obecnie Magento. Wszelkie prawa zastrzeżone.