Monthly Archives: September 2020

{{widget_subscribe}}
  1. Kto i kiedy wynalazł okulary?

    Kto i kiedy wynalazł okulary?

    Od setek lat ludzie chcieli poprawiać wszelkie niedoskonałości ciała, co dotyczy również wzroku. Gdy zaczęto dostrzegać problemy z widzeniem w okresie dzieciństwa lub w wyniku starzenia się, to zaczęto szukać sposobu na poprawę wzroku. Dzięki temu obecnie możesz cieszyć się okularami, które poprawiają komfort życia codziennego. Dowiedz się zatem, kto wynalazł okulary i poznaj krótką historię tego przydatnego przedmiotu.


    Kiedy wynaleziono okulary? Historia sięgająca starożytności

    Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, kiedy wynaleziono okulary. Przede wszystkim jest to związane z wielowiekowym sposobem na poprawę wzroku i jeszcze lepszą widoczność. W końcu pierwsze wersje okularów stosowano już w starożytności, kiedy to rzymscy cesarze wykorzystywali drogocenne kamienie typu szmaragdy, by przybliżyć obraz i móc jeszcze wyraźniej oglądać walki gladiatorów. Pierwsze okulary w takiej wersji były popularne nie tylko w Europie, ale również na Bliskim Wschodzie, gdzie stosowan

    Read more »
  2. Refrakcja oka – na czym polega?

    Refrakcja oka – na czym polega?

    Refrakcja, czyli załamanie światła, ma miejsce m.in. w ludzkim oku. Dzięki temu zjawisku światło trafia do siatkówki i w ten sposób możesz wyraźnie zobaczyć jakiś obraz. Jednak, kiedy dojdzie do zaburzenia refrakcji i akomodacji, powstaje wada wzroku. Poznaj całą prawdę na temat tego procesu i badań, jakie są wykonywane, aby rozpoznać problemy ze wzrokiem.


    Czym jest refrakcja oka?

    Oko miarowe nie ma wad i rejestruje wszystkie obiekty w sposób całkowicie wyraźny i ostry. Jednak, aby było to możliwe, dochodzi do refrakcji oka, czyli załamania światła. Promienie świetlne, zanim wywołają obraz w oku, muszą przejść przez źrenicę, soczewkę, ciało szkliste, a następnie trafiają na siatkówkę. Kiedy cały ten proces nie zostaje zakłócony, to dana osoba jest w stanie uzyskać w pełni ostry obraz.

    Ludzkie oko posiada również mechanizm zwany akomodacją oka. Jej głównym zadaniem jest dopasowanie się oka do odległości, dzielącej go od jakiegoś obiektu, aby możliwe było d

    Read more »
  3. Gwiazdy w okularach – jakie modele kupują sławni i bogaci?

    Gwiazdy w okularach – jakie modele kupują sławni i bogaci?

    Okulary już od wielu lat uchodzą za dodatek, który poprawia urodę, a przy okazji ozdabia kreacje. Wystarczy spojrzeć na najpopularniejsze gwiazdy show-biznesu, które chętnie pokazują się w modnych oprawkach. Dowiedz się, jakie modele okularów najczęściej noszą gwiazdy i zainspiruj się nimi podczas kupowania okularów dla siebie.


    Gwiazdy w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych – chętnie wybierane marki

    Bono

    Chyba nie ma osoby, która nie znałaby Bono. Piosenkarz ma problemy ze wzrokiem, dlatego nosi specjalne okulary korekcyjne. Ze względu na nadwrażliwość na światło spowodowane jaskrą, chętnie wybiera ciemniejsze szkła. Zastanawiasz się, jakie marki chętnie kupuje taka gwiazda, jak Bono? Otóż jego wybór bardzo często pada na okulary Bvlgari lub też te od Emporio

    Read more »
  4. 6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat koloru oczu

    6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat koloru oczu

    Dla jednych kolor oczu to symbol tego, jaki jest człowiek, a dla innych po prostu element dodający uroku. Tak naprawdę barwa tęczówki jest pozostałością po dalszych bądź bliższych przodkach, ponieważ wynika z dziedziczenia koloru oczu. Jesteś ciekaw, jakie tęczówki może mieć Twoje dziecko lub chcesz sprawdzić, który odcień jest najpopularniejszy? Zatem poznaj kilka ciekawostek na temat barwy oczu.


    Od zawsze oczy były utożsamiane z charakterem człowieka. Pozwalały też odkryć emocje, jakie targają drugą osobą. Jednak nie tylko te elementy sprawiają, że to bardzo ciekawy narząd. Kolor tęczówek oraz sposób dziedziczenia także wzbudza zainteresowanie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 6 rzeczy, które warto wiedzieć na ten temat.

    Dziedziczenie koloru oczu – jak się odbywa?

    Na pewno już z lekcji biologii wiesz, że geny dziedziczysz nie tylko po ojcu i matce, ale również po dalszych przodkach. Dlatego, jeżeli np. oboje rodziców ma niebieskie oczy, to nie jest pewne

    Read more »
  5. Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia

    Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia

    Masz problem z łzawieniem oczu po wyjściu na słońce bądź wtedy, gdy wieje za mocny wiatr? To może być jeden z objawów alergii, ale również pierwszy sygnał kłopotów z oczami. Dlatego koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny łzawienia oczu i przekonaj się, jak domowymi sposobami poradzisz sobie z tą przypadłością.


    Dlaczego pojawia się łzawienie oczu?

    Wydzielanie łez to w pełni naturalny proces, który ma za zadanie nawilżenie rogówki i spojówki oka. U zdrowych osób pojawia się delikatna, wręcz niewyczuwalna warstwa łez – wtedy zupełnie nie masz czym się przejmować. Zacznij reagować, gdy zauważać, że w Twoim przypadku łzy zaczynają płynąć z jednego lub obydwóch oczu w niekontrolowany sposób. Może to być oznaka wielu niebezpiecznych chorób, dlatego koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, aby dokładnie określić przyczyny łzawienia oczu.

    Jakie są najczęstsze przyczyny łzawienia oka?

    Reakcja odruchowa

    Reakcja odruchowa to jeden z najc

    Read more »
  6. Mrużenie oczu u dzieci i dorosłych – dlaczego to robimy?

    Mrużenie oczu u dzieci i dorosłych – dlaczego to robimy?

    Mrużysz oczy podczas czytania, jazdy samochodem czy patrzenia w dal? A może robi to Twoje dziecko? Musisz wiedzieć, że w większości sytuacji to jeden z pierwszych zwiastunów pogorszenia się wzroku, a nawet wielu innych chorób. Poznaj całą prawdę na temat mrużenia oczu.

    zamyślona kobieta mrużąca oczy i napis dlaczego mrużymy oczy

    Mrużenie oczu – przyczyny

    Istnieje kilka istotnych powodów, dla których mrużysz oczy. Poniżej podajemy te najczęstsze.

    Nadwrażliwość na światło

    Każdy mruży oczy, kiedy patrzy na słońce czy w kierunku bardzo jasnej żarówki. Jednak czasem zdarza się tak, że mrużysz je już w chwili odsłaniania rolet, wychodzenia na dwór czy po prostu, gdy na dworze niebo jest białe czy słońce świeci wysoko na niebie. Wszystko to może wskazywać, że masz światłowstręt, czyli właśnie nadwrażliwość oczu na światło. To z kolei jest często

    Read more »
Copyright © 2013-obecnie Magento. Wszelkie prawa zastrzeżone.